High School Men’s Tennis: Southern Section Playoff Results and Matches Updated

SOUTH SECTION TENNIS KIDS

OPEN DIVISION

Quarter-finals, Friday

University of Irvine 14, Harvard-Westlake 4

Woodbridge 9, Peninsula 9 (Woodbridge won games, 72-66)

Calabasas 11, Palos Verdes 7

Crown of March 10, Claremont 8

Semi-finals, Wednesday, 15:00

# 4 Woodbridge at # 1 Irvine University

# 3 Calabasas at # 2 Corona del Mar

DIVISION 1

Second round, Friday

San Marcos 15, West Ranch 3

Arcadia 11, Point of View 7

San Marino 11, Palm Desert 7

Loyola 12, Santa Margherita 6

Mira Costa 9, La Canada 9 (Mira Costa won games, 77-71)

Northwood 10, Serve 8

Portola 12, Re 6

Second shift, Saturday

Brentwood to Foothill, 10am

Quarter-finals, Monday, 15:00

# 1 San Marco all’Arcadia

San Marino at number 4 of Loyola

Northwood at number 3 of Mira Costa

Brentwood at # 2 Portola OR # 2 Portola in Foothill

DIVISION 2

Second round, Friday

Beckman 15, Walnut 3

Troia 10, Placentia Valencia 8

Marina 10, windward 8

Dos Pueblos 11, City of Temple 7

Los Alamitos 13, Temecula Valley 5

Villa Park 11, Ayala 7

Sunny Hills 11, Diamond Bar 7

Redondo 15, Valencia 3

Quarter-finals, Monday, 15:00

Troy at number 1 Beckman

Marina at number 4 of Dos Pueblos

# 3 Los Alamitos at Villa Park

Sunny Hills at number 2 of Redondo

DIVISION 3

Second round, Friday

Royal 10, Sherman Oaks Notre Dame 8

Corona Centennial 9, Burbank Burroughs 9 (Centennial won at games, 77-73)

Ventura 9, Redlands 9 (Ventura won games, 70-65)

12 Whitney, 6 St Margaret’s

Lutheran Orange 10, El Dorado 8

Riverside Poly 10, Alta Loma 8

Oxford Academy 12, Gaur 6

Flintridge Prep 14, Foothill Tech 4

Quarter-finals, Monday, 15:00

# 1 Reale at the Centenary of Corona

Ventura to Whitney

Riverside Poly in Orange Lutheran

Oxford Academy at No. 2 Flintridge Prep

DIVISION 4

Second round, Friday

13 Cerritos, 5 San Dimas

Rancho Alamitos 13, Citrus Valley 5

11 Arlington, 7 North Riverside

Heritage 10, Montclair 8

Maranatha 14, Christian Arrow 4

Santa Ynez 13, Magnolia 5

10 Nordhoff, 8 Westminster La Quinta

Long Beach Poly 16, Yucca Valley 2

Quarter-finals, Monday, 15:00

# 1 Cerritos at Rancho Alamitos

Arlington at number 4 of the heritage

Santa Ynez in Maranatha

Nordhoff at 2 Long Beach Poly

DIVISION 5

Second round, Friday

Laguna Blanca 11, Schurr 7

Summit 10, La Salle 8

Segerstrom 10, San Gabriele 8

West Covina 12, Garey 6

Christian Village 15, Patriot 3

13 Westminster, West 5

Mayfair 9, Downey 9 (Mayfair won at games, 70-69)

Geffen 13, Ramona 5

Quarter-finals, Monday, 15:00

Summit at # 1 Laguna Blanca

Segerstrom at 4 West Covina

Westminster to Village Christian

Mayfair at number 2 Geffen

Notes: Semi-finals in all divisions, Wednesday, 3pm leagues, May 13 at the Claremont Club.